top of page

Poď na HoryZonty
Teplické filmové dobrodružstvo

BLOK 1

kroky-na-hrane.jpg

KROKY NA HRANE

Réžia: Viliam Bendík (Slovensko), 

2017, 40 minút

V apríli 1944 utiekli dvaja Slováci, Rudolf Vrba a Alfred Wetzler, z pekla koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v okupovanom Poľsku. Niesli so sebou dôležité informácie o priemyselnom vyvražďovaní Židov v koncentračnom tábore, aby ich odovzdali svetu. Šesť kamarátov oživilo tento autentický príbeh z druhej svetovej vojny behom po autentickej trase úteku. 21. apríla 2017 sa skoro ráno s východom slnka vydali na dlhý beh tri dvojice ultrabežcov - Martin Urbaník a Marián Kamendy, Martin Sekér a Peter Brestovanský, Marcel Jedlička a Daniel Blonski. Bežali po stopách Vrbu a Wetzlera 170 km z Osvienčimu do Žiliny, aby pripomenuli ich dôležitý čin.

frantik.jpg

FRANTÍK

Réžia: Michelle Smith (USA), 2018, 15 minút

Jacques “The Frenchy” Houot je kolorádska ikona. 82 ročný športovec sa neustále púšťa na lyžiach, horskom bicykli a cyklokrosovom pretekárskom okruhu. The Frenchy je všestranný športovec, ale jeho skutočný príbeh je o tom, že všetkých inšpiruje svojou nákazlivou láskou k životu, výpravnými príbehmi prežitia, schopnosťou prechádzať stárnutím so smiechom, ako aj jeho vplyvom na komunitu celé desaťročia.

od najnizsieho bodu.jpg

OD NAJNIŽŠIEHO BODU PO NAJVYŠŠÍ

Réžia: Catherine Pettman (Austrália), 2018, 27 minút

Pokúsiť sa o niečo, o čo sa predtým nikto nepokúsil – z najnižšieho bodu v Austrálii, Kati Thanda – jazero Eyre (-15.2m), na najvyšší vrchol kontinentu, Mount Kosciuszko (2228m). Bicyklom cez drsný terén, skrz púšte až hore do kopcov celkovo 2152 kilometrov môže byť výzva pre každého. Nehovoriac o tíme piatich chlapíkov so závažným postihnutím. Walter Van Praag má cysticku fibrozu a iba 38% funkciu pľúc, Duncan Meerding je slepý, Daniel Kojta je paraplegik a bicykel ťahá rukami, Conrad Wansborough žije s chronickou bolesťou po úraze chrbtice a Paul Pritchard je po mozgovej porážke...

BLOK 2

1-b.jpg
dugout.jpg
burunduk.jpg

NESMRTEĽNÝ LES

Réžia: Erik Baláž (Slovensko), 2017, 52 minút

Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večný sprievodca medveď. Život medveďov je tu tesne spojený so životom stromov a celého pralesa. Ten im poskytuje útočisko pred človekom a všetko čo k životu potrebujú. V polome nájdu lesné plody a hmyz, v strmom žľabe ulovia jeleňa a za limbovými orieškami sa dokonca šplhajú do korún majestátnych stromov. Je to prírodný raj. Rozmanitý, nebezpečný, no zároveň krehký a divoký svet, ktorý sa stále riadi zákonmi prírody a nie človeka.

BURUNDUK

Réžia: Rasťo Hatiar (Slovensko), 2017, 14 minút

Mladé dievča objavuje Mongolsko z horskej perspektívy, zatiaľ čo jej otec s priateľom, ktorí sú rybári, sa v údolí riek pokúšajú chytiť svoju vysnívanú rybu. Keď sa nedarí, možno im pomôže šaman u domorodých Tsatanov.

DUGOUT

Réžia: Benjamin Sadd (Veľká Británia), 2017, 40 minút

Ľudstvo používa dugout kanoe (kanoe vydlabané z dutiny kmeňa stromu) viac ako osem tisíc rokov. To však neznamená, že jeho zostrojenie je ľahké. Angličania Benjamin Sadd a James Trudle sa o tom presvedčili na ceste ekvádorskou Amazonkou, kde žili s domorodou komunitou, učili sa ako stavať kanoe a vydali sa s ním na cestu dolu riekou.

BLOK 3

styri mamy.jpg

ŠTYRI MAMY V LODI

Réžia: Simon Trucker (Veľká Británia), 2016, 44 minút

Neuveriteľný príbeh štyroch normálnych pracujúcich matiek z Yorskhire, ktoré prijali nezvyčajnú výzvu, pričom prekonali svetový rekord a dokázali, že nikdy nie je neskoro vybrať sa na dobrodružstvo, ktoré vám zmení život, zažiť krásu a silu živlov, posúvať hranice svojich schopností a znovu objavovať sám seba. Je to príbeh o štyroch priateľkách, ktoré mali odvahu vydať sa na divoké, desivé a zároveň nádherné dobrodružstvo nie preto, aby unikli životu, ale preto, aby život neunikol im.

magicka hranica.jpg

MAGICKÁ HRANICA

Réžia: Matty Hong (USA), 2017, 25 minút

V profesionálnom modernom lezení je 5.15/XI+ vrchol stupnice náročnosti, stupeň, ktorý dosiahlo len pár mužov a nikdy žiadna žena. Margo Hayes, málo známe 19-ročnédievča z mesta Boulder v Coloráde, je odhodlaná to zmeniť. Aby bola bližšie k najťažším lezeckým cestám, presťahovala sa do Európy s cieľom uspieť vo dvoch ikonických cestách obtiažnosti 5.15/XI+.

MADE IN VOYAGE.webp

CESTA ZA SNOM

Réžia: Joey Shusler, Wiley Kaupas (USA), 2020, 25 minút

Kto nesníval o tom, že svoj život pozastaví, aby sa mohol vydať na dobrodružstvo, v ktorom hranice toho čo je možné, určuje iba vaša fantázia? Výlet, kde sa zastaví čas, ďaleko od povinností, spoločenských aktivít a inteligentných hodiniek dnešného rýchleho životného štýlu 21. storočia. Cody a Kellyn premenili tento sen na skutočnosť. Nadšenci pre prírodu a sneh, milovníci širokých otvorených priestorov snívajúci o panenských svahoch sa rozhodli pre jednoduchší život. Zoznámte sa s ich dobrodružstvom!

BLOK 4

teoria stastia.jpg

TEÓRIA ŠŤASTIA PODĽA RYBANSKÉHO

Réžia: Rasťo Hatiar (Slovensko), 2017, 36 minút

Bývalý lezec, starý horal Ľubo Rybanský sa ešte aspoň raz v živote chce ísť pozrieť na mohutnú stenu bývalého lomu na Vtáčniku, kde so svojim spolulezcom Rudom Pravdom v 70. rokoch písal históriu horolezeckých prvovýstupov. Sklamanie, že súčasní tvorcovia sprievodnej tabule, ktorá je umiestnená pod stenou, na nich akosi pozabudli, vystrieda radosť zo stretnutia s mladým lezcom Petrom Kuricom, ktorý lezie práve ich legendárnu cestu “Dračí Kút”. Poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o tom ako vznikol prvovýstup Dračí kút, aj o poézii lezenia. Na pamiatku skvelému človeku.

oci boha.jpg

OČI BOHA

Réžia: Olaf Obsommer (Nemecko), 2016, 31 minút

Cieľom najlepších kajakárskych extrémistov sveta je zjazdiť rieku Saryjaz k dvojici obrovských skalných jaskýň nazývaných Oči boha.

stale lietam.jpg

STÁLE LIETAM

Réžia: Miroslaw Dembinski (Poľsko), 2018, 33 minút

Janusz Orłowski ako "Dedko" (Praszczur) je jedinečný. Paraglajdingu sa začal venovať po sedemdesiatke. V skupine mladých atletických paraglajdistov v Monte Grappa v Taliansku bol výnimočný už len tým, že bol najstarší. O desať rokov neskôr, vo veku 88 rokov, začal snívať o lete z Olympu. Aj keď bolo pre neho veľmi náročné vyliezť na Diovu horu, roztiahol svoje krídla a vzniesol sa do vzduchu. Dedko nemá v úmysle vzdať sa. Plní si jeden sen za druhým. Vo veku 91 rokov vyletel do výšky 326 metrov, čím sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Neprestávam lietať rozpráva príbeh o Dedkovi a dokumentuje metaforickú cestu človeka k večnosti.

BLOK 5

DVOJITÉ GALAXIE

Réžia: Jochen Schmoll (Nemecko), 2016, 52 minút

Traja „dobrodruhovia roka“ National Geographic sa vydávajú na šialenú kajakársku misiu po Grónsku. So svojou výbavou na kiteskiing vlečú svoje kajaky na divokú vodu viac ako 1000 kilometrov grónskeho ľadovca, aby dosiahli najsevernejšiu rieku, ktorá sa kedy zjazdila.

Z LÁSKY K SLOVENSKU

Réžia: Patrik Paulínyi (Slovensko), 2018, 4:46 minút

Po cestovaní a spoznavaní krajín za našimi hranicami som čím ďalej viac cítil potrebu lepšie spoznať našu krajinu. Túlal som sa po Slovensku, našiel som množstvo krásnych miest, no aj jeho odvrátenú tvár. To množstvo odpadu v našich lesoch ma motivovalo natočiť toto video a ukázať ľudom v akom smetisku žijeme.

POSLEDNÝ ZBERAČ MEDU

Réžia: Ben Knight (Nepál), 2017, 36 minút

Dokument o posledných členoch prežívajúcich kultúr, ktorí zberajú divoký halucinogénny med z džungľových útesov hlboko v odľahlých údoliach východného Nepálu. Film sleduje Maule Dhan Kulung - posledného muža v Saadi, ktorý ovláda staroveké umenie zberu - na jeho poslednej výprave na útesy. Ako mladý muž mal kedysi sen, v ktorom mu lesní duchovia nazývaní Rangkemi sľúbili bezpečnú cestu za zberom lukratívneho medu. Teraz, pred blížiacou sa sedemdesiatkou, už nie je schopný samostatného zberu a nikto iný v Saadi už tento sen nesníva.

BLOK 4.jpg
BLOK 5.jpg
BLOK 3.jpg
BLOK 2.jpg
BLOK 1.jpg

Sledujte nás na Instagrame

  • Instagram
bottom of page